Kilpnäärme ületalitluse teekond diagnoosini!

Hei armas,

Jagasin küll lühidalt oma haiguse teemat lühidalt sotsiaalmeedias kuid räägin täna loo kuidas ma selle diagnoosini siis jõudsin!

2019 aasta alguses sai siis lugu alguse. Kõigepealt oli laps toona haige üle nädala kõrge palavik, kus käisime ka lastehaiglas saime diagnoosi tuvastamata hingamisteede viirushaigus või midagi sellist, kaks päeva hiljem oli lapsele perearsti diagnoosiks kahepoolne kopsupõletik, vedelikuga kopsus. Laps sai ravi peale ja hakkas tervenema siis oli minu kord kõrge palavik, kõha jne.. Arvan ise siiani, et juba siis põdesime raskelt selle koroon ära kuna olime päris korralikult haiged! 😀

Kui muud sümptomid olid kehast läinud palavik, köha jne tundsin, et midagi on valesti:
iga trepist ülesse minek olid kopsud koos (hingeldasin ja õhk oli otsas), keha tudiseb ja väriseb midagi oli teisiti. Rääkisin perearstile ja tegime proovid ja voilaa kilpnääre paigast…

Kilpnäärme üle talitluse kohta saad täpsemalt lugeda siit (ei hakka ise välja kirjutama haiguse tutvustusi, sümptomeid):
1) Kilpnäärme ületalitlus ehk hüpertüreoos
2) Kilpnäärme ületalitus
3) Kilpnäärme ületalitlus

Hakkasime siis arsti vaatama ja kuna Tartu Ülikooli Kliinikumi arsti ajad olid nii täis ja uusi graafikuid ei olnud ei saanud sinna poole kuidagi arstile! Seega vaatasin erakliinikut ( kuna kiirelt oli vaja ravile saada) , seadsin siis sammud erakliiniku) Medita kliiniku poole, aja sain üsna kiirelt kui õieti mäletan siis isegi järgmiseks päevaks, arstiks oli DR. Fogel…
Tundus, et nüüd läheb hästi ja saab siis ravi peale ja edasi minna, tegime proovid – ootasin vastuseid. Nagu arst lubas, helistas määras ravi (Thyrozol 10 mg*2 ehks siis 2 tabletti päevas) ja pidin kuu aja pärast siis taas minema ravile!

Sõin ilusti rohtusid ja kui saabus aeg, et minna kontrolli:
üllatus suur Medita kliinikus DR. Fogel ei tööta enam ja neil ei ole hetkel enam endokrinoloogi. Patsiendina olin ma pettunud, mis mõttes kuidas saab nii miks keegi ei teavitanud, miks arst ei teatanud, et lahkun või mis iganes! Hakkas siis taas uue arsti otsimine, Tartu Ülikooli Kliinikumi vastus oli endiselt sama pole graafikuid!

Seega minu tee läks siis seekord tasulise arsti vastuvõttuni ja seadsin sammud Tartu Endokrinoloogiakeskuse poole ( minu õnneks on nad tänaseks haigekassa partner 😅), perearstiga koostöös tegime siis hunniku vereproove enne vastuvõttu ära, et raha kokku hoida.
Tuli siis esimene külastus Dr. Podari juurde.
Algul tundus kuri arst küsis küsimusi, vaatas kaalu , võttis veel mingid proovid, tegi ultraheli ja ütles oota mu kõne.
Paari Päeva pärast saabus siis kõne- kus arst ütles, nüüd on nii, et rohtudest teeme väikese pausi kuna nendest on üledoos organismis (DR. Fogel) oli määranud liiga palju rohtu! No tere tali eks…..Seega sain siis juhised 2 nädalat rohtudest paus ning seejärel 2,5 kuud ( thyrozoli 10 mg) päevas ehk siis 1 tablett päevas.. Ja uus kohtumine arstiga 2,5 kuu pärast.
Nii siis algas minu tee DR.Podariga ja kestab siiani (täiega rahul arsti valikuga).
Arst keelas ära toona ka lapse saamise mõtted (kuna rohud ei ole lootele head ja liiga mürgised) , ei lubanud ka jõulist trenni väga teha (kuid sai käidud ikka toona jõusaalis). Nii siis kontroll kontrolli järel vähenesid rohud doosid ja saabus hetk kus rohtu võtma ei pidanud, JEIIIIIII…….

Lühidalt siis toodab mu kilpnääre liiga palju hormoone.🤷‍♀️
Kilpnäärme ületalitluse sümptomid mida mina ise tundnud olen selle aja jooksul (neid on muidugi veel):
🔺pidev südamekloppimine,
🔺kõrge vererõhk,
🔺pulsi kiirenemine,
🔺pidev närvilisus,
🔺kerge ärrituvus,
🔺rahutus, hirmutunne,
🔺haprad, õhukesed juuksed,
🔺pidev väsimus,
🔺lihaskrambid,
🔺luuvalud,
🔺lihasnõrkus
🔺ebaregulaarne menstruatsioon
🔺Kehakaalu tõus
🔺Käte ja keha värin

Kõige hullemad on olnud siis südamekloppimine nagu süda tuleb rinnust välja, käte värin mida on näha ja tekitab ebameeldivust inimeste ees, käte nõrkus ja asjad kukuvad käest, keha värin/tudin mida tunneb ka teine inimene kui mind puudutab!

Taas läksid kilpnäärme näidud paigast enne maovähendusoperatsiooni, ja peale opi sai võetud siis sammud taas Dr.Podari poole- näidud olid ikka korralikult paigast ja arst määras seekord ( thyrozoli 3 tabletti päevas.

Kõige raskem on hetked on kui tuleb süüa rohtusid, need võtavad kahjuks juuksed lahti ja korralikult! Minu imelistest paksudest juustest on pool parukat jälle lännu ( ja no muidugi mõjutab ka seda maovähendusoperatsioon lisaks). 🙃

Tänaseks käin iga 3 kuu tagant kontrollis ja arst korrigeerib rohtusid vastavalt vajadusele. Kuna iga haigus organismis, liigne stress kehas mõjutavad kilpnäärme tööd ja hormoonide tootmist on vaja pidevalt jälgida ja kontrollida näite.

Jõulude ajal olin A-gripis ja aasta alguses stressi rohkem sai taas rohtude annust suurendatud kuna näidud tõusid!
Täna 2 kuud hiljem tasakaalustades teadlikult iseennast olen taas näidud alla saanud ja jeiii pool tabletti tuleb aind süüa (Augustis alustasime ravi 3 tabletiga kuna näidud olid laes)!

01.03 kirjutasin sotsiaalmeedias, et “Kui nii edasi on lootus taas jõuda perioodi kus rohtu sööma ei pea. Aasta 2021 mõõdus mul rohu vabana! 🤍”
Täna tunnen, ma ennast hästi ja sümptomeid on vähe kuid aeg ajalt annavad tunda! Olen inimene kes ei peida ennast haiguse taha vaid haigus seisab minu taga… 😅🙈

Aga no peale seda tuli koroona ja uus arsti visiit on alles 10.05.2023 plaanin külastada perearsti siis teisipäeval 25.04 ! Kuid tunnen, et käte värin, väsimus ja vererõhu pool annavad tunda ja igaks juhuks peaks laskma proove teha lähiajal! 🙃

Kui käidud anna juba märku kuidas läks!

Kui keegi soovib kilpnäärme ületalitluse kohta uurida, mida teha või kuidas elada selle diagnoosiga võid julgelt kirjutada, uurida, nõu küsida….Aitan, julgustan nii palju kui oskan, kuid ravi jääb arstide teha! 🙏❤️

Armastusega Triinu❤️

error: Sisu on kaitstud !!
Scroll to Top