MIS ON KAASSÕLTUVUS?

MIS ON KAASSÕLTUVUS?

Minu jaoks seletavad kõige paremini just need punktid lahti mis on kaassõltuvus:
* Kaassõltuvus on haigus(psühholoogiline seisund) kus isik kes on kaassõltuvuses teeb suurt eneseohverdust , keskendub teiste vajadustele, enda emotsioonide allasurumist ja katseid kontrollida või lahendada pidevalt teiste inimeste probleeme lootes neid päästa.
* Kaassõltuvus on haigus(psühholoogiline seisund) mida põevad sõltuvus haigust põdeva inimese lähedased (perekonnaliikmed).
* Kaassõltuvus on emotsionaalne, psühholoogiline ja käitumuslik seisund, mis areneb välja, kui inimene on kokku puutunud ahistamisega , seksuaalse väärkohtlemisega.
* Kaassõltuvus on suhtesõltuvus ehk liigne kiindumine (klammerdumine) kellessegi, hirm maha jätmise ees (hülgamise ehk mitte olla armastatud eest) ja madal enesehinnang.
* Kaassõltuvus on siis lühidalt öeldes sõltuvus teistest inimestest, suhetest kus tekib tahe teist poolt tervendada, päästa ning seoses sellega kaotada ära iseennast ehk enda tõeline MINA.
* Haigus (psühholoogiline seisund) kus inimene võib tundide, päevade kaupa mõelda planeerida, kuidas sõltuvuses inimesega olla, käituda ja teda tervendada.
* Kaassõltuvus on üks mitmetahuline käitumismuster.
* Kaassõltuv inimene jätab oma vajadused kõrvale ja on teise inimese vajaduste rahuldamise suhtes ülivalvas – sageli kuni selleni, et tema elu keerleb selle inimese ümber. See loob ühepoolse suhte, mis on mõlemale inimesele hävitav ja mittetoimiv.
* Kaassõltuvad suhted on reeglina ühepoolsed, asetades ühe inimese pideva hooldaja(päästja) rolli.
* Kaassõltuvus on suhe, kui üks kaasatud isik on vaimselt, emotsionaalselt, füüsiliselt ja/või vaimselt sõltuv teisest.
* Kaassõltuvus on psühholoogiline seisund, kus inimene toetab oma käitumisega teise inimese, enamasti oma lähedase sõltuvusprobleeme. Enamasti esineb see oma suhtepartnerite puhul, lähedaste puhul (harva ka töökaaslaste, sõprade puhul), kus sellise käitumise taga on kiindumus, kooselu käigus välja kujunenud peresisene rollijaotus või häbi probleemi avalikuks tuleku ees.

Kaassõltuvuse kohta on palju definitsioone(ütlemisi) kui kogemusi, mida kaassõltuvus enda alla hõlmab. Mõned ütlevad, et „Kaassõltuvus võib olla ükskõik mis ja iga inimene on kaassõltlane.“ Neid definitsioone(ütlemisi) on raamatus terve rodu ja muidugi ingliskeelsetest versioonidest leiab ka hulga infot mis see kaassõltuvus siis olla võiks.

Kui peaksin võtma kokku mis on kaassõltuvus, siis kirjeldaksin ma seda oma sõnadega nii: see on haigus kus inimene kaotab iseenda ja elab teiste elu! Haigus kus inimene võtab teise isiku vastuse enda omaks ja kaotab enda vastutuse enda tegude, otsuste ja asjade üle. Seab kõigi teiste tunded, vajadused ja heaolu esikohale!

Armastusega, Triinu! ❤️

error: Sisu on kaitstud !!
Scroll to Top