Osalesin töötoas “Sõltuvus ja Kaassõltuvus – TANGOT tantsitakse kahekesi”

Hei armas,

räägin sulle veidi töötoast “Sõltuvus ja Kaassõltuvus – TANGOT tantsitakse kahekesi”! (Tegin selle postituse valmis juba 02.04.23)

Osalesin “Sõltuvus ja Kaassõltuvus – TANGOT tantsitakse kahekesi” 01.04.2023, Libertase vaimse tervise keskuse poolt korraldatud töötoas. (Soovitan soojalt kui sa tunned, et oled valmis ja tahad muutust hakata looma kaassõltlasena- alusta töötubadest, mine ja käi- sa ei kahetse!)

Töötuba viisid läbi: Kalle Hallik, Kätlin Tanin ja Signe Kollom.
(Mind huvitavad ja kõnetavad alati need inimesed kes räägivad ja koolitavad just enda kogemuste pealt, kes on ise selle tee läbi käinud ja käivad sellel teel!.)
Töötuba kestis kell 10:00 kuni 13:00ni, kuid see aeg läks seal linnulennul! ❤️

Nagu ikka olin ka mina ärevil veidike, väike hirm sees uus koht ei ole ole ju kunagi nii üksinda kuskile töötuppa läinud, otsisin ruumi ja juba see vastuvõtt oli nii soe ja tundsin ennast vabalt, koduselt. Pakuti kohvi, teed ja said siis oma koha valida. 🙂

Alguses siis rääkisid juhendajad enda kogemustest, ja mis need sõltuvus ja kaassõltuvus siis on ja miks tango kahekesi?
Nendest ise olin ka juba teadlik, kuid mitte teadlik sõltlase silmade läbi!
Kõige huvitavad oli aga kolmanda isikuna kõrvalt näha ja jälgida sõltlase ja kaassõltlase omavahelist suhtlemist! (Sest, see ongi nagu tango üks läheneb- teine põgeneb- üks ründab- teine põgeneb- ja nii käiakse edasi tagasi!)
Saime ka kõik lühidalt rääkida enda lugu, miks me seal oleme. Seda ära tundmist teiste lugudes ja mõistmist – taipamine, et see haigus (ehk kaassõltuvus) on täna juba vaikselt minu tugevuseks saamas – kõik need analüüsimis oskused, lahendust leidmised , suhtlemisoskus ja märkamised mille olen juba leidnud iseendas jne. Ja märkamine, kui tubli ma olen olnud ja kui kaugele ma olen iseendaga jõudnud!
Sest ära tundmist oli minu isikuna kus ma alustasin ja rääkisin sama moodi nagu keegi teine seal ruumis, seda viha tunnet endas mida tundsin, seda süütunnet jne! Aga see rõõm ja uhkuse tunne minus, et ma olin endaga tegelenud nii palju juba!

Lühidalt lisan siis korra kes on kaassõltlane:
Kaassõltlane on inimene kes elab enamasti sõltlasega (enamasti sõltlane ei tunnista oma probleemi ja asub meie pereringis) , elab pidevalt teiste nimele teeb neile ette taha kõik ära, räägib alati kellestki teisest, ütleb alati kõigile JAH kuigi tahaks vahel öelda ei aga ei julge muidu solvutakse, tahab olla maailma päästja ja kõik korda teha jne.
Kaassõltlane on sõltuvuses teistest inimestest, suhetest ja seoses sellega kaotab ära täielikult iseenda MINA.

Mina läksin sinna kaassõltlasena, minu peres ja ümber on seda sõltuvuse teemat olnud kahjuks palju kus siis Triinu on olnud päästja rollis (ja ka ohvri- tagakiusaja rollis- see on siis Karpmani kolmnurk- kus enamasti kaassõltlased oma suhetega teistega on)! Huvitav oli kuulata, olen ju ise ka palju uurinud ja endas selle poolega endas tegelenud kuid näha ja kogeda midagi uut on midagi teine!

Antud töötuba andis mulle tõesti väga palju uut infot, kinnitas ka juba teadmisi mida olin antud teemal enda jaoks selgeks teinud kuid sain ka väga palju uut ja lisa infot enda jaoks. Nagu ütles ka juhendaja siis teadmised tuleb panna ka praktikasse (mõtlemist muudame, aga keha mäletab meie vanu käitumismustreid ja käitub ikka sama moodi edasi). Seda ütlust olin ka ise endale ja ka teistele varem kasutanud, et minus on teadmisi nii palju kuid oleks aeg hakata ka seda praktikasse panema!

Toon näiteks suvalise näite:
Elad sõltlasega koos, sõltlane loobub oma mõnuainest ja on kaine, võite elada nii edasi 5 aastat , kauemgi veel aga sina kaassõltlane ei ole enda probleemiga tegelenud ja käitud endiselt kaaslasega nagu oleks ta sõltlane! Mõistuses oled küll JA teadlik, et kaaslane ei tarbi enam aga keha mäletab igat seda sinu näoilmet ja keha liigutust mis sellel ajal tegid kaaslase suunas kui sõltuvusaine veel mängus oli!

Ootan ise juba huviga Tartus kaassõltuvuse uue gruppi alustamist (Aprilli omaga kahjuks ei õnnestunud ajaliselt liituda.), et saada veel teadlikumaks, kinnitada juba õpitud teadmisi ja saada veel teadlikumaks iseenda osas ja tee muidugi tõelise MINANI mida väikeste sammudega juba käin! Täna armas lugeja ütlen sulle, et ma ei ole veel ise piisavalt tugev, teadlik ja ka valmis olema nõustaja kaassõltuvus teemadel, kuid olen liikuma sinna poole, sest see on minu soov saada teadlikumaks ja hakata nõustama kaassõltlasi tulevikus!
Sest, siin Eestis räägitakse sellest nii vähe ja abi sellele teemale mida pakutakse on nii minimaalne ja kehvasti kätte saadav – kui otsid leiad ainult tasulised lähenemised ravi saamiseks!

Mina ise leidsin haigekassa kaudu nõustaja juurde tee läbi alkoholikust kaaslase, kellele käisin peale nõustaja juurde minemist, et pääseda nõustaja juurde.

See on koht kus saad sina ise ennast aidata ja leida vastuseid oma küsimustele kuidas edasi, mida teha edasi?
Muutused tulevad ainult siis kui alustame muutustega iseendas! 🙏

Leia tee nõustaja juurde, töötubadesse, gruppidesse üksi me sellel teel toime ei tule!

Järgmise lugemiseni….

Armastusega Triinu ❤️

error: Sisu on kaitstud !!
Scroll to Top